AHA — Alfa-hidroxy sav
Manapság a kozmetikumok között az ún. AHA tartalmú termékek slágernek számítanak. Az AHA nem más, mint az Alfa-hidroxy sav angol megfelelőjének (Alpha-hydroxy acid) kezdőbetűiből képzett betűszó. Az Aha-k bizonyos gyümölcsökben és élelmiszerekben fordulnak elő pl. az almasav az almában, a tejsav a tejfölben, a citromsav a citrusfélékben. A glikolsav a cukornádban található. Szerkezetét tekintve a glikolsav a legkisebb méretű és ezért szívódik fel a legjobban az AHA-k közül.
Az AHA-k nemcsak a hám szarurétegében, de mélyebb hámterületeken és a hám alatti ún. irhában vagy dermisben is jótékony szerkezeti változásokat okoznak.
Kis töménységben (5 –15%) a szaruréteg sejtjeinek kapcsolódását megszűntetve a halbőrűség (ichtyosis), a pattanásos bőr és egyéb fokozott szarusodással járó elváltozások kezelésére használható.
Magasabb koncentrációban (40%) a szarusejtek leválását, a hámsejtek szétválását idézik elő ezáltal alkalmassá válva a felületi és mély hámlasztásra.
A magasabb koncentrációjú termékek otthoni használata nem ajánlott, a kozmetikus szakember is csak alapos elméleti és gyakorlati felkészülés során sajátítja el alkalmazási tehnikáját.
A kémiai hámlasztás során azért viszünk fel a bőrre ilyen magas koncentrációjú savat, hogy a hámréteget és a hám alatti irha felső rétegét megsemmisítsük. Gyógyulás után itt új hámsejtek képződnek, így a bőr simább és fiatalosabb lesz.
Az összes AHA közül a legjobb hatékonyságú és legbiztonságosabb a glikolsav. Minden bőrtípusra használható, jól tolerálható és a hámlasztás folyamata a kozmetikus által jól irányítható. Ugyan előfordulhat az intolerancia és allergia kialakulásának veszélye a glikolsavval szemben, de ez már a hámlasztás előtti előkezelés során alkalmazott alacsony töménységű glikolsavas krém próba-alkalmazása során kiderül. Amennyiben vendégünk nem tolerálja a glikolsavat, más hatóanyagú vagy tehnológiájú kezelési módot választunk.
Mikor alkalmazhatjuk a glikolsavas hámlasztást?
A glikolsavas mélyhámlasztás kiválóan és biztonságosan alkalmazható több bőrfolyamat, bőrbetegség esetén is. Ezek közé tartoznak a barnás pigmentációval járó és sok nőnek panaszt okozó leggyakrabban terhesség vagy fogamzásgátló tabletták szedése során kialakuló ún. májfoltok és a gyulladásos folyamatok utáni pigmentációk. Pattanásos folyamatok utáni hegek, időskori pigmentfoltok, ráncok, a napártalom okozta pörkösödések ezzel a módszerrel helyrehozhatók.
Mikor ellenjavallt a glikolsavas mélyhámlasztás?
Terhesség és szoptatás idején, herpeszes folyamat, keloid hajlam esetén a kezelést nem ajánljuk.
Utókezelés
Fontos, hogy a páciens a hámlasztás után nagyon figyeljen oda a fényvédelemre. Ha a bőrpír lassan szűnne, vagy a hámlasztás mélysége miatt pörk képződne, akkor érdemes egyéb gyógykrémeket is használni.
Mellékhatások
A mellékhatások a beteg bőrtípusának figyelembevételével és az előírások szigorú betartásával a minimálisra csökkenthetők! Részletes felvilágosításért látogassa meg személyesen kozmetikai szalonunkat!